Знову шершні.

27 серпня 2018

Знову шершні.

 Останнім часом з початку серпня і до жовтня місяця у лісових масивах активізуються шершні.

   Улюбленим місцем для поселення шершнів вважаються дуплясті дерева, затишні місця і добре освітлені галявини . Все частіше вони селяться неподалік від людей на горищах  будинків і в дерев’яних будівлях.                                                                                                                                                      На відміну від бджіл, які є збирачами нектару, шершні полюють на комах.  Шершні можуть атакувати свою жертву не раз, а кілька разів. Причому захистити своє обличчя за допомогою москітної сітки вийде не завжди – комаха може бризнути отрутою, яка здатна проникати крізь тканину. Потрапивши на обличчя, речовина завдає сильний опік. Особливо небезпечно, якщо отрута виявляється в очах.                                                                Шершні - дуже небезпечні. Кожен організм реагує на їхню отруту по-різному. Здебільшого люди можуть витримати до п'яти укусів, хоча для когось і один може бути смертельним. Ці укуси шкідливо діють на центральну нервову систему, органи дихання.

Отже, чим небезпечний шершень для людини? У першу чергу тим, що його укус нерідко викликає гостру алергічну реакцію. У переважній більшості проявів вона обмежується лише серйозним запаленням і набряком у місці укусу, але приблизно в 10-15% випадків ужалення викликає сильне отруєння організму, що супроводжується головними болями, прискореним серцебиттям і численними крововиливами. Якщо шершень жалить в район грудей і шиї, у людини може розвинутися набряк бронхів або легень, що загрожує задухою. Іноді виникає алергічна реакція перетікає в анафілактичний шок, при якому без термінової медичної допомоги людина може просто загинути. І, нарешті, в тому випадку, коли людину кусають відразу кілька шершнів, смертельні випадки фіксуються як наслідок ниркової недостатності .

Укус шершня супроводжується наступними симптомами:

-  Біль у місці укусу.

 - Почервоніння і виникнення пухлини в ураженому місці.

 - Нудота і блювання.

 - Поява відчуття холоду в кінцівках.

 - Посиніння губ, шиї, вух.

-  Тахікардія

 - Зниження артеріального тиску.

  -Запаморочення.

Якщо це сталося, слід виконати наступні дії:

-можна спробувати висмоктати з рани пущену туди шершнем отруту, тільки робити це потрібно дуже швидко, так як шкіра в місці укусу починає затягуватися і якщо ви упустили 1-2 хвилини після укусу, то робити це вже не має сенсу.

 -прикласти до місця укусу холодний компрес або намочений сахар – це не дасть отруті швидко поширюватися по тканинам;

-прийняти Димедрол або Супрастин (для зниження вираженості алергічної реакції);

-промити ранку спиртом або перекисом водню (для дезінфікування);

-випити літр води і як можна більше пити надалі (для зниження концентрації токсинів в крові і прискореного виведення їх з сечею).

Якщо після укусу почали з’являтися тривожні симптоми – біль у голові, прискорене серцебиття, задишка, набряк – потрібно негайно викликати «Швидку», або доставити постраждалого до найближчого медичного закладу. Зволікання в цьому випадку може призвести до втрати свідомості і навіть смертю.

Далі місце пошкодження потрібно обробити спиртом, перекисом водню або розчином марганцівки – це робиться для знезapaження.  Хвилин через десять прикласти серветку, змочену в лимонній кислоті або оцті – це нейтралізує отpуту. В крайньому випадку стане в нагоді шматочок яблука, кружечок лимона, часник, лист подорожника або цибуля. Не завадить дати потepпілому антигістамінний препарат-дексаметазон.

Профілактичні заходи. Щоб убезпечити себе від  шершнів, потрібно перед проведенням всіх видів  лісосічних та лісогосподарських робіт проводити обстеження місяця роботи на наявність шершнів. При виявленні гнізда не варто починати самостійну боротьбу – краще відразу звернутися до фахівців, які професійно допоможуть позбутися від неприємного сусідства.Помітивши поруч з собою шершня, ні в якому разі не можна відмахуватися від нього. Потрібно швидко відійти на безпечну відстань або сховатися в приміщенні. Зауважте, одяг яскравих кольорів, часто привертає увагу шершнів і підвищує ризик укусів. Різкий запах парфумів, бензину, алкоголю може викликати агресію цих комах.Популярні засоби для захисту від комах застосовувати проти шершнів безглуздо – більшість з них у разі атаки не допоможуть, а лише призведуть до погіршення ситуації.


       Інженер з охорони праці   ДП «Остерський лісгосп»     Костенко М.І.