Військові знову попали в ціль

16 вересня 2019

Більше місяця на Чернігівщині утримується надзвичайно високий клас пожежної небезпеки в лісах області. Під час пожежонебезпечного сезону заборонено заїзд на територію лісового фонду транспортних засобів та інших механізмів. Також заборонено відвідування населенням хвойних насаджень при 5-му класі пожежної небезпеки (надзвичайна небезпека). Ці правила обов’язкові для всіх, крім військових. При надзвичайній пожежній небезпеці запланові стрільби, які не має права ніхто відмінити. Майже дванадцять років років назад, коли в лісі була надзвичайна пожежна небезпека, 16 серпня 2008 року, через порушення правил пожежної безпеки, при проведенні стрільб на учбовому полігоні військової частини А-0665 спалахнув ліс. 
Тоді на гасінні пожежі приймало участь 1048 чоловік, 113 одиниць техніки, 1 вертоліт, 2 літаки. 
Незважаючи на всі заходи по гасінню лісової пожежі вогнем було знищено 20 будівель с. Косачівка та близько тисячі гектарів лісу.
Ці події швидко забули військові, але не місцеві жителі та лісівники.
12 вересня цього року ранок розпочався дуже тривожно. На полігоні так стріляли, що в житлових будинках здригались не тільки вікна, але і всі будівлі. Результат цих стрільб не забарився. В 11 годин 50 хвилин зі спостережної вежі Косачівського лісництва був зафіксований дим на території полігону військової частини А-0665, що знаходиться в Козелецькому районі. Про це було повідомлено керівництво полігону. Відповідь була звична: в нас все під контролем. Близько 15 години з камер відеонагляду стало зрозумілим, що ситуація вийшла з під контролю. Вогонь став розповсюджуватись по території з великої швидкістю. Дим від вогню було видно за десятки кілометрів. Керівництво лісгоспу доповіло про неконтрольовану ситуацію Чернігівське ОУЛМГ та керівництво ДСНС. Було прийнято рішення про приведення в повну бойову готовність всіх ланок пожежогасіння лісгоспу та виїзд на місце пожежі головного лісничого Бійчука Ю.О. Приїхавши та оцінивши ситуацію, на ліквідацію пожежі було направлено 2 пожежних автомобілі на базі автомобіля ГАЗ-66, пожежний модуль, 2 трактори МТЗ 82 з плугами ПКЛ 70, 29 чоловік лісової охорони та працівників лісгоспу. На гасіння пожежі на полігоні були залучена авіація спеціального загону ДСНС України м.Ніжин. Залучено літак Ан-32П та вертоліт Мі-8, 20 одиниць спеціальної техніки, 88 членів особового складу ДСНС, військової частини А-0665 та пожежні команди ДП «Остерський військовий лісгосп». Майже цілу ніч створювались протипожежні смуги військовою технікою (БАТ, пожежний танк), тракторами та пожежними автомобілями. «13 вересня 2019 року о 8:25 пожежу локалізовано на площі 15 га», - йдеться в оприлюдненому в п’ятницю повідомленні. Всі звичайно розуміють, що авіація вилітає на пожежі в сотні гектарів. Для кого даються ці дуже зменшені гектари. Близько 15години 13 вересня вогонь вийшов з під локалізації, перелетів через мінсмугу і знову лісова охорона змушена зупиняти вогонь від лісу та населених пунктів. Місцевих жителів дуже цікавить питання, до якого часу будуть вони жити в страху від військових полігонів, коли будуть заборонені стрільби при найвищому класі пожежної небезпеки в лісах і коли будуть покарані винні військові генерали, які проводять стрільби, що призводять до таких колосальних матеріальних, природних та моральних втрат.

 

Інженер охорони і захисту лісу Жила О.М.