Рубки догляду в молодняках-першочерговий лісогосподарський захід з формування лісових деревостанів

24 вересня 2018

        Рубки догляду за лісом являються одним із важливіших лісогосподарських заходів, спрямованих на вирощування господарсько-цінних насаджень, і полягають в періодичному вирубуванні із насадження частини дерев з метою покращення умов для росту і розвитку залишених на пні кращих і корисних для них. У молодому віці (до 20 років) в усіх насадженнях, крім тополевих та вербових(до 10 років), проводяться рубки догляду в молодняках. Це є освітлення та прочищення. Рубки  освітлення проводяться у віці до 10 років, формують деревостани бажаного складу та густоти, забезпечують таку участь головної породи в деревостані, яка відповідає конкретним лісорослинним умовам та призначенню створюваного деревостану. Рубки  прочищення проводяться у віці 11-20 років,  забезпечують   склад і рівномірне розміщення  дерев головної  породи на площі,  формують оптимальну структуру майбутнього деревостану, регулюють  кількісне співвідношення окремих порід.

      Зрозуміло, що формування необхідного складу порід потрібно здійснювати не в середньому віці насаджень, а в молодому, в ранній молодості. Такий догляд стали називати прочисткою (прочищенням) бо насадження "прочищали" від непотрібних деревних рослин.

      В умовах Українського Полісся молодняки змикаються вже на 5-6-му році життя. Настає потреба в рубці, яка б освітлювала головну породу від затінення іншими. Так виникло освітлення – перший вид рубок догляду за лісом.

            На території лісового фонду ДП «Остерський лісгосп» за останні 3 роки проведено рубок догляду в молодняках на площі 545 га:

Рік

Освітлення

Прочищення

2018

118

61

2017

117

66

2016

119

64

Разом

354

191

 

            Нижче додаються фото ділянок лісових культур, які потребують освітлення чи прочищення або дані рубки вже проведені.

 

 

Віктор Грищенко, провідний інженер лісового господарства