Річниця екологічної трагедії в Козелецькому районі

17 серпня 2018

         Спекотного літа 2008 року, коли в лісі була надзвичайна пожежна небезпека,  рівно десять років назад, 16 серпня в 15 год. 30 хв. спалахнув ліс через порушення правил пожежної безпеки при проведенні стрільб на учбовому полігоні «Десна».  Швидкому розповсюдженню вогню сприяла суха спекотна погода та вітер. На гасіння лісової пожежі зразу ж виїхала державна лісова охорона Косачівського лісництва. За лічені хвилини лісова пожежа з низової перетворилась на верхову. Ситуація стала не контрольована. Для ліквідації пожежі були залучені ще два пожежних автомобіля МНС та п’ять пожежних автомобілів Остерського держлісгоспу. В 16.30 для координації дій була створена комісія на чолі з начальником Чернігівського управління лісового господарства Горохівським І.О. і ним було дано розпорядження по лісгоспам області за одну годину сформувати оперативні пожежні бригади по 10 чоловік і з пожежними автомобілями прибути на місце пожежі. В даний час на території Ріпкинського і Щорського районів вже здійснювалось гасіння пожеж на землях інших лісокористувачів, де була реальна загроза населеним пунктам (с.Лютівка і с.Скіток) і там були задіяні пожежні автомобілі Добрянського та Корюківського держлісгоспів, розпорядження про залучення на гасіння пожежі в Косачівці цих підприємств було призупинено. Станом на 17 год. 35 хв. за інформацією лісопатрульного літака загальна площа пожежі на території Остерського військового і Остерського держлісгоспу становила близько 200 га, в т.ч. 30 га верхової пожежі. Існувала загроза с.Косачівка.

      Інформація про велику лісову пожежу і про загрозу населеному пункту Держлісгопу і Управлінню з питань надзвичайних ситуацій облдержадміністрації була надана в 16 год. 40хв.

      Зведений загін МНС було направлено на гасіння пожежі в 18 год. 05 хв. в складі 12 пожежних автомобілів і 36 чоловік.

      Керівництво ліквідацією пожежі з моменту створення зведеного загону здійснював заступник голови облдержадміністрації Бєльський О.О.

      Всього на гасінні пожежі приймало участь 1048 чоловік, 113 одиниць техніки, 1 вертоліт, 2 літаки.

      Не зважаючи на всі заходи по гасінню пожежі вогонь йшов суцільною стіною в напрямку с.Косачівка з швидкістю, в місцях верхової пожежі, 5-10 км/год. Полум’я перекидало по верхівках крон дерев. Все гуділо і тріщало, як в страшному фільмі про «Останній день Помпеї». Горіло так, що верхівки дерев закручувались в вузол, палаючі гілки падали в різні сторони. Куди впадуть, там зразу трава чи лісова підстилка починала інтенсивно горіти.

     Вогонь спочатку йшов вздовж села, а потім в долі секунди,  пішов прямо на село. Язики вогню перекидались на стоячі стоги сіна та заготовлені на зиму дрова. Це сіно попадало в вогняний смерч і перекидало в  повітрі на декілька десятків метрів та створювало нові займання. Після всього цього пожежа розвернулася в зворотному напрямку та пішла в напрямку с.Лошакова Гута де і була зупинена вогнеборцями.

      Не зважаючи на всі заходи по гасінню лісової пожежі вогнем було знищено 20 будівель та близько тисячі гектарів лісу.

      В ліквідації наслідків лісової пожежі приймали участь всі лісгоспи області, за що їм велике спасибі.

      В Остерському держлісгоспі внаслідок лісової пожежі загинуло 454 га лісових насаджень. Завдяки клопіткій праці лісівників лісгоспу та лісництва за  10 років створено на місці обвуглених дерев лісові насадження, які радують око відпочиваючих. В ці насадження приходять охоче лісові звірі

( олені, косулі, лосі, зайці, лисиці та вовки). Взимку навіть бачили по снігу сліди рисі яка забрела сюди в пошуках їжі з Бондарівських боліт.

       Всіх псевдоекологів і тих хто говорить, що лісники тільки рубають ліс я запрошую восени приїхати в Косачівку та поглянути на красу створену руками лісників.

      

 

      

        Інженер охорони і захисту лісу

ДП “Остерське  лісове господарство”                                      Олександр Жила