ОБЕРЕЖНО КЛІЩІ!

29 травня 2019

Щорічно з настанням підвищення  температури повітря до 3-5 градусів активізується життєдіяльність кліщів, які можуть переносити спірохети Лайм-бореліоза. Їх називають ще лісовими, що вказує на місце їх проживання. Місця найбільшої концентрації енцефалітних є листяні і змішані ліси, з густим травостоєм, просіками, лісосмугами, край узлісся. Кліщі вологолюбні, тому їх чисельність найбільш велика в добре зволожених місцях. Важливо знати, що кліщі концентруються на лісових доріжках і стежках, порослих по узбіччях травою. Тут їх у багато разів більше, ніж в навколишньому лісі. Кліщ чіпляється і до декількох годин може повзати по людині або тварині, шукаючи місце для укусу.

 

Саме працівники лісового господарства професійно відносяться до групи високого ризику, адже їх щодена праця саме в лісі.

Кліщі найчастіше стають причиною виникнення важких інфекційних захворювань у людини. Адже укуси інфікованих кліщів можуть викликати туляремію, хворобу Лайма, кліщовий вірусний енцефаліт. Ці захворювання характеризуються важким протіканням, частими ускладненнями, високою летальністю та швидким поширенням.

На сьогодні почастішали випадки інфікування Лайм-бореліозом, ознаки і симптоми якого проявляються поетапно та пов’язані з ураженням шкіри, суглобів, серця і нервової системи.

Перша стадія  (рання інфекція) характеризується первинною мігруючою еритемою – кільцевидним висипом на шкірі (діаметром 10-20 см) у 60-80 % хворих, який починається через кілька днів або тижнів після укусу кліща, спостерігаються: лихоманка, підвищення температури тіла, головний біль, ломота у м'язах, виражена слабкість і стомлюваність.

Друга стадія  розпочинається через кілька тижнів чи місяців після локалізованого етапу. Вона обумовлена гематогенним поширенням спірохет, з множинними ураженнями шкіри, розвитку менінгіту, невриту, артриту та міокардиту.

 

 І третя стадія  (хронічна інфекція) може виникати від декількох місяців до декількох років після первинного ураження і викликати хронічний атрофічний акродерматит, різні ступені енцефалопатії та енцефаломієліт, а також стійкий артрит.

 

Кліщі завжди були сусідами з людиною і зараз продовжують це робити. Але прості запобіжні заходи від укусів кліщів здатні запобігати можливому захворюванню і зробити життя і відпочинок безпечними.

Як уберегтися від кліщів

Заходи особистого захисту від нападу кліщів мають першочергове значення в профілактиці хвороб, що передаються через укуси інфікованих кліщів. При відвідуванні лісових масивів рекомендується:

Кліщі присмоктуються до людей не лише під час перебування на природі, але й через деякий час, після відвідування зеленої зони, залишившись на одязі, речах, можуть заноситись до житла людини з букетами квітів, собаками, іншими тваринами.

 

 

       Інженер ОП   Костенко М.І.