БЕРЕЖІТЬ ЛІС ВІД ПОЖЕЖ

20 березня 2015

БЕРЕЖІТЬ ЛІС ВІД ПОЖЕЖ

 

            Ліс – природне багатство нашої країни він є джерелом цінної деревини, яку широко використовують в народному господарстві , а головне являється джерелом кисню. Лісові насадження запобігають ерозійним процесам, регулюють поверхневий стік, сприяють нагромадженню вологи в ґрунті, збільшенню водності рік, захищають береги річок і водойм від руйнування.

            Але людина звертається до лісу не тільки з корисною метою, вона йде туди, щоб милуватися різновидністю пейзажів, бо ліс – чудове творіння природи, яке приваблює своєю красою. У лісових насаджень є не тільки друзі, а й вороги : шкідники та хвороби лісу, але найстрашнішим ворогом лісу був і залишається до теперішнього часу вогонь.

            Пройшов по лісу вогонь і залишив позаду себе голу землю, чорні обгорілі стовбури і крони дерев, мертву тишу. Минуть десятки років, поки на згарищі знову зашумлять ліси, такі ж могутні і прекрасні якими вони були до пожежі.

            Головна причина виникнення пожежі – це сільськогосподарські пали, необережне поводження з вогнем в лісі і невиконання “Правил пожежної безпеки в лісах”.

            В пожежонебезпечний  сезон в лісі заборонено розпалювати вогнища в хвойних молодняках, в місцях з підсохлою травою, а також під кронами дерев. Заборонено випалювати суху рослинність та її залишки на сільгоспугіддях, смугах відводу автомобільних доріг. Очерету в заплавах річок, оскільки це загрожує виникнення неконтрольованого поширення пожеж, знищенню мікрофлори ґрунту та гумусу, який відновлюються більше десяти років.

            Розведення вогню дозволяється на спеціально для цього відведених місцях. В кінці вогонь повинен бути засипаний землею або залитий водою.

             Велику небезпеку для лісу причиняють сільськогосподарські пали /випалювання  сухої торішньої трави та стерні/, які проводять  в місцях , що прилягають до лісу і не ізольованих від лісового масиву мінералізованою смугою.

              Незважаючи на це, кожен рік проводять сільськогосподарські пали, які приводять до лісових пожеж.

              Необхідно знати, що згідно зі статтею 77 Кодексу України «Про адміністративні правопорушення» порушення вимог пожежної безпеки в лісах тягне за собою накладення штрафу на громадян до 170 грн., а на посадових осіб до 200 грн.

               Випалювання стерні, луків, пасовищ без дозволу органів державного контролю у галузі охорони навколишнього природного середовища тягне за собою накладення штрафу на громадян до 170 грн. , на посадових осіб до 1190 грн.

   Ті самі дії вчинені в межах територій та об’єктів природно-заповідного фонду

тягнуть за собою накладення штрафу на громадян до 340 грн. і на посадових осіб до 1700 грн.

               Громадяни при виявленні лісової пожежі повинні відразу ж прийняти всі заходи по його ліквідації, а при неможливості загасити пожежу необхідно повідомити про неї лісову охорону (3-13-31), пожежну охорону (101), працівників міліції (102) або виконком Ради народних депутатів.

               Пам’ятайте, що з одного дерева можна зробити мільйон сірників, а один сірник – може знищити мільйони дерев.

              Лісівники створюють лісові насадження, охороняють їх від пожеж, шкідників та хвороб. В лісі знаходять собі притулок безліч лісових звірів, птахів, та на жаль, в більшості випадків саме людина стає  головною причиною знищення пожежами лісових насаджень. Необхідно подбати про ліси і обачливо поводитись у цьому осередку природи.

              Нам жити на цій землі і від нас залежить , якою побачать її наші нащадки.

 

 

                Інженер охорони і захисту лісу    

                    ДП “ Остерський   лісгосп”                                     О.М.Жила